Predstavitev šole

Na lepi sončni lokaciji ob poti v Cvetrež stoji kalska šola. Kakor mala utrdba ali graščina. Kalska šola je bila ustanovljena leta 1887, takrat so tudi pozidali šolsko poslopje. Med prvo svetovno vojno je bila poškodovana, med drugo, oktobra 1944, pa so jo Nemci požgali. Ob ustanovitvi je bila šola enorazredna, po desetih letih dvorazredna, kasneje pa večrazredna. Po drugi svetovni vojni je postala kalska šola osemrazredna. Do večje spremembe je prišlo leta 1968, ko so bili zaradi manjšega števila učencev višji razredi dodeljeni osrednji šoli v Kanalu. V Kalu so ostali samo še prvi štirje razredi.

(povzeto po: M. Pavlin, Župnija Kal nad Kanalom včeraj in danes, november 2007)

Leta 2004 je v Kalu prenehal pouk in šola je bila 5 let v mirovanju. Ponovno je odprla svoja vrata leta 2009, od takrat pa število učencev niha. V šol. letu 2015/16 je šolo obiskovalo 14 učencev, in sicer v kombinaciji 1., 2. in 3. razreda. Od šol. leta 2016/17 imamo po dve kombinaciji – oddelek 1. in 2. ter oddelek  3. in 4. razreda. V letošnjem šolskem letu šolo obiskuje kar 18 otrok. Vsak oddelek ima svoj razred, v šoli pa so tudi manjša telovadnica, prostori vrtca, kuhinja in sanitarije.

Ob šoli sta urejena otroško ter športno igrišče, ki ima zopet novo pridobitev – ograjo ob robu igrišča. Hvala vsem, ki ste kakorkoli prispevali k temu.

(Skupno 235 obiskov, današnjih obiskov 1)